Jedným z nepríjemných ochorení, na ktoré zomrie ročne až cca 3 milióny ľudí, je ochorenie pľúc, konkrétnejšie chronická obštrukčná choroba pľúc, najznámejšia pod skratkou chochp.

plíce

Alarmujúce štatistiky
Znepokojujúce sú i zistenia, že táto choroba je čoraz rozšírenejšia, výnimkou nie je ani Slovensko. Tie čísla, koľko obyvateľov trpí u nás ochorením pľúc, tie sú alarmujúce. Od roku 2000 vstúpol počet pacientov s touto diagnózou až o 50 000, čo je podstatná časť nášho obyvateľstva, dokopy vravíme o cca 91 000 občanoch, ktorí majú toto ochorenie, z toho len niečo cez 30 000 je tých ľahších prípadov. Ostatní sú na tom horšie, niektorí až smrteľne.

•         Mali by sme si však o tomto ochorení povedať niečo viac, aby sme mohli skôr rozoznať príznaky a hlavne proti nim zakročiť. Začnem krátkou charakteristikou.

Ide o typ zápalového ochorenia, ktoré súvisí so zúžením dýchacích ciest, teda sa zužuje i prietok vzduchu, čo má za následok ťažké dýchanie. Zjazví a poškodí sa tak i pľúcne tkanivo. Poznávacím znakom je pocit, kedy cítime, ako pri dýchaní zaniká priechodnosť, ako keby sa zužovala a to predovšetkým počas výdychu.

•         Možné príčiny a znaky
Hádam nemusím ani spomínať faktory, ktoré nám k tej chorobe „napomáhajú.“ Predovšetkým vravíme o fajčení, no ale na vine takisto môže byť i pravidelné dýchanie škodlivých plynov, či prachu a podobných pľúca a nos dráždiacich látok.
Začiatočné príznaky majú podobu, ak napríklad každé ráno uvítame nepríjemným kašľaním, pričom sa nám vždy nadránom akosi zle dýcha. Toto kašľanie a ťažšie dýchanie vzniká na základe možného upchatia jednej z časti dýchacích ciest, tvorí sa hlien.

cigareta

•         Ak náhodou pociťujeme tieto prvé náznaky, mali by sme navštíviť lekára. Nečakajme, kým sa z kašľania stane ťažko liečiteľná choroba, ktorá nás môže mučiť až do smrti. Nie je vhodné podceňovať to.